Kategorie
Zakupy internetowe

Zakupy z Chin. Bezpieczne? Tanie??

Zakupy bezpośrednio w Chinach cieszą się coraz większą popularnością. Z roku na rok rośnie liczba osób, które wybierają chińskie Aliexpress niż „rodzime” Allegro.

Zakupy na Aliexpress i długo długo nic? ale czy na pewno?

Mniej więcej na początku lat dwutysięcznych było kilka serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych, które cieszyły się sporą lecz nie ogromną popularnością. Kiedy minęły czasy modemów działających z zawrotną prędkością 56kB, nastał moment podboju Świata internetowego przez prywatne firmy. Do czołówki należały m.in. Allegro, Świstak, Aukcje.fm i kilka innych serwisów, o których żywotności już nie pamiętam.

W latach 2004-2005 do ofensywy przeszedł amerykański gigant eBay, próbując podbić polski rynek zakupowy. Patrząc pod kątem większej atrakcyjności i konkurencji niestety mu się nie udało. Stety patrząc pod kątem zwycięstwa wówczas polskiego Allegro.


Czy już kupiłeś kartki świąteczne biznesowe, które wyślesz do swoich klientów?


Po porażce eBaya, Allegro zdobyło zdecydowaną większość rynku sprzedażowego w Polsce. Konkurencja praktycznie w krótkim czasie przepadła. Albo już nie istnieje jak aukcje.fm lub podobno istnieje, ale żeby się przekonać trzeba byłoby wejść na stronę swistak.pl.
Zrobiliśmy to dla Was. Rzeczywiście Swistak.pl istnieje, ale na tą chwilę ma zerową liczbę wystawionych ofert. Życzymy reaktywacji.

Po ponad dekadzie królowania Allegro nastał czas na nowe, konkurencyjne serwisy, które pomału zaczęły ograniczać monopol „króla”. Mimo, że wśród wszystkich stron internetowych w Polsce, Allegro nadal jest bardzo wysoko pod względem popularności – 3 pozycja, do bram konsumentów pukają od lat Aliexpress.com, a od tego roku również Amazon.pl. Amazon do niedawna dawał możliwość zamawiania produktów wyłącznie na niemieckiej stronie amazon.de aż w końcu, po wielu latach wyczekiwania ruszył na podbój Polski. Ponadto oprócz wspomnianych serwisów jest coraz więcej serwisów tematycznych jak odzieżowe Zalando, czy Answer.

Aliexpress.com to trochę inna historia. Jest to jeden z największych serwisów internetowych na świecie, które podbiły rynek konkurencyjnością. Sam mam konto na aliexpress, które założyłem 7 lat temu. Pamiętam czas, kiedy najtańsze produkty zamawiane w darmowej wysyłce szły do Polski maksymalnie 10 dni. Aktualnie kiedy serwis stał się bardziej popularny, a liczba paczek wysyłanych do Polski od tamtego czasu zwiększyła się tysiące razy, paczki idą niekiedy 40-60 dni. Jest to bardzo długi okres, a zysk finansowy niewielki.

Kiedyś towar kupowało się na Aliexpress nawet o 30-50% taniej niż na Allegro. Aktualnie duża liczba polskich importerów kupuje produkty w Chinach np. za pośrednictwem platformy „matki” Aliexpress od spraw hurtowych, czyli Alibabę. Mogąc zakupić produkty taniej są konkurencją dla detalicznej sprzedaży na Aliexpress. Skutkiem tego z cen o 30-50% niższych, zrobiło się okrągłe zero lub kilka lub rzadko kilkanaście procent.


Polecamy – kartki świąteczne z logo sklep


Z ostatnich doniesień z obozu władzy dochodzą słuchy o planach wprowadzenia cła i VATu dla wszystkich przesyłek poniżej 150 euro. Czy wtedy będzie sens kupowania na Aliexpress? Na pewno nie ze względu, że taniej, a już na pewno, że szybciej. Czy wtedy będzie opłacało się zaglądać na Aliexpress? Myślę, że zdecydowanie tak.

Wydaje mi się, że Chińczycy wprowadzają na rynek ogromną liczbę produktów, których wciąż nie ma na Allegro lub ogólnie w dostępnych dla nas sklepach europejskich. Pomysłowości Chińczyków chyba nie ma końca. Aliexpress to mnóstwo innowacyjnych produktów trafiających do wielu branż naszego życia. Uważam, że takie serwisy jak Allegro głownie za sprawą serwisów jak Amazon.pl, Facebook czy Empik będzie tracił na znaczeniu. Dodając do tego 10-15% prowizje allegro od przychodów robi się to już na prawdę niezbyt atrakcyjną platformą.

P.S. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zakupów z Chin, to do tej pory na ponad 100 zamówionych w serwisie Aliexpress produktów, ani jedna paczka nie zaginęła. Jedyną wadą, która nasiliła się w ostatnim czasie to opóźnienie w dostawie. Paczki często „idą”4–60 dni.

(C) Copyright 2021 – Zakupy z Chin. Aliexpress, zakupu na Aliexpress, kartki świąteczne firmowe z logo i życzeniami